Mobila miljöstationen

Mobila miljöstationen

Här stannar mobila miljöstationen

Turlista 2017
  • Västerort

    Bromma, Hässelby-Vällingby, Rinkeby-Kista, Spånga-Tensta

    Onsdag 15/2, 12/4, 16/8, 11/10

    1. Annedal - Tappvägen / Annedalsvägen, kl. 17‑17.45
    2. Bromma Kyrka - Spångavägen / Gliavägen, kl. 18‑18.45
    3. Brommaplan - Vadmalsvägen, bakom OKQ8, kl. 19‑19.45
    4. Råcksta Torg - Jämtlandsgatan / Håsjögränd, kl. 20-20.45

    Torsdag 16/2, 13/4, 17/8, 12/10

    5. Tranebergsplan, kl. 18‑18.45
    6. Nockeby Torg / Brynhildsvägen, kl. 19‑19.45
    7. Blackebergsplan, kl. 20‑20.45

    Måndag 20/2, 17/4, 21/8, 16/10

    8. Rinkeby Centrum - vid biblioteket, kl. 18‑18.45
    9. Spånga Torg - vid Konsum, kl. 19‑19.45
    10. Hässelby Strand - Maltesholmsgränd vid kyrkan, kl. 20‑20.45

    Tisdag 21/2, 18/4, 22/8, 17/10

    11. Sörgårdsvägen / Björnmossevägen, kl. 18‑18.45
    12. Hässelby Gård - Astrakangatan 15, kl. 19‑19.45
    13. Abrahamsberg - vid T-station, kl. 20‑20.45

    Onsdag 22/2, 19/4, 23/8, 18/10

    14. Bromsten - Bromstens plan 4, kl. 18‑18.45
    15. Husby - Trondheimsgatan 2, bakom ICA, kl. 19‑19.45
    16. Kista Torg - vid kyrkan, kl. 20‑20.45

    Torsdag 23/2, 20/4, 24/8, 19/10

    17. Tensta Centrum - Taxingegränd, kl. 18-18.45
    18. Akalla - Mariehamnsgatan bakom ICA, kl. 19‑19.45
    19. Vällingby Centrum - vid busstorget, intill kyrkan, kl. 20‑20.45

    Fredag 24/2, 21/4, 25/8, 20/10

    20. Ulvsunda - Tackjärnsvägen / Johannesfredsvägen, kl. 18‑18.45 
    21. Ängbyplan 71 - vid återvinningsstation, kl. 19‑19.45
    22. Ålstensskolan - Ålstensgatan / Nyängsvägen, kl. 20-20.45

     

  • Östra söderort

    Farsta, Enskede-Årsta-Vantör och Skarpnäck

    Måndag 6/2, 3/4, 7/8, 2/10

    1. Fagersjö - Havsörnsvägen / Ejdervägen, kl. 18‑18.45
    2. Högdalens Centrum - Rangstaplan, kl. 19‑19.45
    3. Hagsätra Torg 2 - vid P-plats, kl. 20‑20.45

    Tisdag 7/2, 4/4, 8/8, 3/10

    4. Norra Sköndal - Gråhundsvägen / P-plats vid Hemköp, kl. 18‑18.45
    5. Bagarmossen - Byälvsvägen / Ljusnevägen, kl. 19‑19.45
    6. Björkhagen - Halmstadsvägen / Höganäsvägen, kl. 20‑20.45

    Onsdag 8/2, 5/4, 9/8, 4/10

    7. Östra Hökarängen - Söndagsvägen / Skönstaholmsvägen, kl. 18‑18.45
    8. Tallkrogen - Tallkrogsvägen / Victor Balcks Väg, kl. 19‑19.45
    9. Kärrtorp - Söderarmsvägen 45, kl. 20‑20.45

    Torsdag 9/2 ,6/4, 10/8, 5/10

    10. Enskededalen - Åstorpsringen / Kyrkogårdsvägen, kl. 18‑18.45
    11. Gubbängen - Gubbängstorget vid Konsum, kl. 19‑19.45
    12. Sköndals Centrum / Sköndalsvägen, kl. 20‑20.45

    Fredag 10/2, 7/4, 11/8, 6/10

    13. Rågsveds Skolgränd - vid återvinningsstation, kl. 18‑18.45
    14. Skärlingebacken - vid Bandhagsplan, 19-19.45
    15. Svedmyra - vid T-station / Öknebovägens vändplan, kl. 20‑20.45

    Måndag 13/2, 10/4, 14/8, 9/10

    16. Farsta Centrum - Storforsplan vid återvinningsstation, kl. 18‑18.45
    17. Hökarängen - Pepparvägen / Fagersjövägen, kl. 19‑19.45
    18. Skarpnäck - Pilottorget, kl. 20-20.45

    Tisdag 14/2, 11/4, 15/8, 10/10

    19. Årsta - Hjälmarsvägen 26 vid Årsta Torg, kl. 18‑18.45
    20. Gullmarsplan, kl. 19‑19.45
    21. Hammarby - Finn Malmgrens Plan - vid T-station, kl. 20‑20.45

    Kartor

    mobila miljöstationen östra söderort 1

    mobila miljöstationen östra söderort 2

    mobila miljöstationen östra söderort 3

  • Kungsholmen

    Måndag 6/3, 1/5, 4/9, 30/10

    1. Nordenflychtsvägen / Hornsbergs Strand, kl. 17‑17.45
    2. Lidnersgatan 1, kl. 18‑18.45
    3. Rålambsvägen 20 / Konradsbergsgatan, kl. 19‑19.45
    4. Gammelgårdsvägen / Essinge Kyrkväg, kl. 20‑20.45

    Tisdag 7/3, 2/5, 5/9, 31/10 

    5. Essinge Brogata 37 - vid återvinningsstation, kl. 18‑18.45
    6. Hjalmar Söderbergs väg / Geijersvägen, kl. 19‑19.45
    7. Kronobergsgatan / Sankt Göransgatan, kl. 20‑20.45

    Onsdag 8/3, 3/5, 6/9, 1/11

    8. Norra Agnegatan / Fleminggatan, kl. 18‑18.45
    9. Igeldammsgatan 1 - vid återvinningsstation, kl. 19‑19.45
    10. Pontonjärgatan / Chapmansgatan, kl. 20‑20.45

    Torsdag 9/3, 4/5, 7/9, 2/11

    11. Polhemsgatan 60 - vid återvinningsstation, kl. 18‑18.45
    12. Bergsgatan / Pipersgatan, kl. 19‑19.45
    13. Fridhemsgatan 11 / Mitisgatan, kl. 20‑20.45

    Lördag 6/5, 20/5, 2/9, 16/9

    13. Fridhemsgatan 11 / Mitisgatan, kl. 12‑13
    3. Rålambsvägen 20 / Konradsbergsgatan, kl. 13:30‑14:30
    11. Polhemsgatan 60 - vid återvinningsstation, kl. 15‑16

    Det finns även en fast miljöstation vid Preem på Norr Mälarstrand 31, där kan du lämna farligt avfall men inte elavfall. Öppettiderna för miljöstationen på Norr Mälarstrand följer bensinmackens öppetider och nyckeln finns att hämta i kassan.

    Kartor

  • Norrmalm

    Måndag 20/3, 15/5, 18/9, 13/11

    1. Sankt Eriksplan 1-13, kl. 18‑18.45
    2. Drottningg. 97-101 - vid Observatorielunden, kl. 19‑19.45
    3. Dannemoragatan / Västeråsgatan, kl. 20‑20.45

    Tisdag 21/3, 16/5, 19/9, 14/11

    4. Döbelnsgatan / Frejgatan, kl. 18‑18.45
    5. Luntmakargatan 18, kl. 19‑19.45
    6. Gyldéngatan / Odenplan, kl. 20‑20.45

    Onsdag 22/3, 17/5, 20/9, 15/11

    7. Frejgatan / Karlbergsvägen , kl. 18‑18.45
    8. Olivecronas väg / Valentin Sabbats gata, kl. 19‑19.45
    9. Tegnérgatan 19, kl. 20‑20.45

    Torsdag 23/3, 18/5, 21/9, 16/11

    10. Rödabergsbrinken / Vanadisplan, kl. 18‑18.45
    11. Rehnsgatan 26 / Sveavägen, kl. 19‑19.45
    12. Vikingagatan / Kadettgatan, kl. 20‑20.45

    Lördag 13/5, 27/5, 9/9, 23/9

    2. Drottningg. 97-101 - vid Observatorielunden, kl. 12‑13
    10. Rödabergsbrinken / Vanadisplan, kl. 13:30‑14:30
    1. Sankt Eriksplan 1-13, kl. 15‑16

    Du kan även lämna farligt avfall, elavfall och grovavfall på Roslagstulls återbruk på Cederdalsgatan 7 i Vanadisberget.

    Karta

     

  • Södermalm

    Måndag 13/3, 8/5, 11/9, 6/11

    1. Hammarby Sjöstad - Jan Inghes Torg, kl. 17‑17.45
    2. Hammarby Sjöstad - Korphoppsgatan 9, kl. 18‑18.45
    3. Hornsgatan 15, kl. 19‑19.45
    4. Gamla stan - Skeppsbron 13 vid återvinningsstation, kl. 20‑20.45

    Tisdag 14/3, 9/5, 12/9, 7/11

    5. Hornsbruksgatan 25 - vid Långholmsgatan, kl. 18‑18.45
    6. Havregatan 1 - vid Ringvägen, kl. 19‑19.45
    7. Bondegatan 90 - vid Barnängsgatan, kl. 20‑20.45

    Onsdag 15/3, 10/5, 13/9, 8/11

    8. Nytorget, kl. 18‑18.45
    9. Östgötagatan 95-97 - vid Folksamhuset, kl. 19‑19.45
    10. Rosenlundsgatan 56 - vid gårdsinfarten, kl. 20‑20.45

    Torsdag 16/3, 11/5, 14/9, 9/11

    11. Mosebacke Torg, kl. 18‑18.45
    12. Medborgarplatsen / vändplan - Repslagargatan 27, kl. 19‑19.45
    13. Ringvägen 9 / Yttersta Tvärgränd, kl. 20‑20.45  Ny adress för 2017!

    Söndag 7/5, 21/5, 3/9, 17/9

    5. Hornsbruksgatan 25 - vid Långholmsgatan, kl. 12‑13
    8. Nytorget, kl. 13:30‑14:30
    12. Medborgarplatsen / vändplan - Repslagargatan 27, kl. 15‑16

  • Västra söderort

    Älvsjö, Hägersten-Liljeholmen och Skärholmen

    Måndag 27/2, 24/4, 28/8, 23/10

    1. Liljeholmen - Nybohovsbacken 61, kl. 17-17.45  Ny för 2017!
    2. Gröndal - Fregattvägen / Lövholmsvägen, kl. 18‑18.45
    3. Telefonplan - Mikrofonvägen vid T-station, kl. 19‑19.45
    4. Mälarhöjden - vid T-station, kl. 20‑20.45

    Tisdag 28/2, 25/4, 29/8, 24/10

    5. Skärholmen - Ekholmsvägen 349, vid Bergbanan, kl. 18‑18.45
    6. Sätra Centrum - Sätra Torg, kl. 19‑19.45
    7. Hägerstensåsen - Medborgarhuset/Riksdalervägen, kl. 20‑20.45

    Onsdag 1/3, 26/4, 30/8, 25/10

    8. Vårbergs Centrum - Vårbergsplan 1, kl. 18‑18.4
    9. Bredängstorget 27-29 - P-plats, kl. 19‑19.45
    10. Västertorp - Störtloppsvägen vid centrum, kl. 20‑20.45

    Torsdag 2/3, 27/4, 31/8, 26/10

    11. Aspudden - Hövdingagatan / Blommensbergsv, kl. 18‑18.45
    12. Årstadal - Sjövikstorget, kl. 19‑19.45
    13. Midsommarkransen - Svandammsv, vid T-station, kl. 20‑20.45

    Fredag 3/3, 28/4, 1/9, 27/10

    14. Axelsberg - Vändplan bakom ICA i centrum, kl. 18‑18.45
    15. Fruängen - i centrum på busstorget, kl. 19‑19.45
    16. Älvsjö Stationsplan - vid Medborgarkontoret, kl. 20‑20.45

  • Östermalm

    Måndag 27/3, 22/5, 25/9, 20/11

    1. Norra Djurgårdsstaden - Jaktgatan 3, kl. 17‑17.45
    2. Jägmästargatan / Artemisgatan, kl. 18‑18.45
    3. Storskärsgatan 8 - vid Värtavägen, kl. 19‑19.45
    4. Birger Jarlsgatan 41 / Jutas Backe, kl. 20‑20.45

    Tisdag 28/3, 23/5, 26/9, 21/11

    5. Banérgatan 56 - vid Valhallavägen, kl. 18‑18.45
    6. Narvavägen 17 - vid Historiska museet, kl. 19‑19.45
    7. Östermalmsgatan / Bragevägen, kl. 20‑20.45

    Onsdag 29/3, 24/5, 27/9, 22/11

    8. Kampementsgatan / Värtavägen, kl. 18‑18.45
    9. Ruddammsvägen 8, kl. 19‑19.45
    10. Ekhagsvägen / Bergiusvägen, kl. 20‑20.45

    Torsdag 30/3, 25/5, 28/9, 23/11

    11. Erik Dahlbergsgatan 47 - vid Olaus Petrigatan, kl. 18‑18.45
    12. Östermalmsgatan 88 - vid återvinningsstation, kl. 19‑19.45
    13. Storgatan 1 - vid Östermalmstorg, kl. 20‑20.45

    Söndag 14/5, 28/5, 10/9, 24/9

    13. Storgatan 1 - vid Östermalmstorg, kl. 12‑13
    5. Banérgatan 56 - vid Valhallavägen, kl. 13:30‑14:30
    8. Kampementsgatan / Värtavägen, kl. 15‑16

    Kartor

     

Här stannar mobila miljöstationen
    ×
    Korsningen Tappvägen/Annedalsvägen
    Kl: 17:00-17:45
    Onsdag 15/2, 12/4, 16/8, 11/10
    ×
    Vid Spångavägen/Gliavägen
    Kl: 18:00-18:45
    Onsdag 15/2, 12/4, 16/8, 11/10
    ×
    Vadmalsvägen, bakom OK/Q8
    Kl: 19:00-19:45
    Onsdag 15/2, 12/4, 16/8, 11/10
    ×
    Korsningen Jämtlandsgatan/Håsjögränd
    Kl: 20:00-20:45
    Onsdag 15/2, 12/4, 16/8, 11/10
    ×
    Tranebergsplan
    Kl: 18:00-18:45
    Torsdag 16/2, 13/4, 17/8, 12/10
    ×
    Nockeby Torg/Brynhildsvägen
    Kl: 19:00-19:45
    Torsdag 16/2, 13/4, 17/8, 12/10
    ×
    Blackebergsplan
    Kl: 20:00-20:45
    Torsdag 16/2, 13/4, 17/8, 12/10
    ×
    Rinkeby centrum vid biblioteket
    Kl: 18:00-18:45
    Måndag 20/2, 17/4, 21/8, 16/10
    ×
    Spånga Torg vid KOnsum
    Kl: 19:00-19:45
    Måndag 20/2, 17/4, 21/8, 16/10
    ×
    Maltesholmsgränd, vid kyrkan
    Kl: 20:00-20:45
    Måndag 20/2, 17/4, 21/8, 16/10
    ×
    Sörgårdsvägen/Björnmossevägen
    Kl: 18:00-18:45
    Tisdag 21/2, 18/4, 22/8, 17/10
    ×
    Astrakangatan 15
    Kl: 19:00-19:45
    Tisdag 21/2, 18/4, 22/8, 17/10
    ×
    Abrahamsberg vid T-banan
    Kl: 20:00-20:45
    Tisdag 21/2, 18/4, 22/8, 17/10
    ×
    Bromstens plan 4
    Kl: 18:00-18:45
    Onsdag 22/2, 19/4, 23/8, 18/10
    ×
    Husby, Trondheimsgatan 2, bakom ICA
    Kl: 19:00-19:45
    Onsdag 22/2, 19/4, 23/8, 18/10
    ×
    Kista Torg vid kyrkan
    Kl: 20:00-20:45
    Onsdag 22/2, 19/4, 23/8, 18/10
    ×
    Tensta Centrum, Taxingegränd
    Kl: 18:00-18:45
    Torsdag 23/2, 20/4, 24/8, 19/10
    ×
    Akalla, Mariehamnsgatan bakom ICA
    Kl: 19:00-19:45
    Torsdag 23/2, 20/4, 24/8, 19/10
    ×
    Vällingby Cetnrum, vid busstorget, intill kyrkan
    Kl: 20:00-20:45
    Torsdag 23/2, 20/4, 24/8, 19/10
    ×
    Ulvsunda, Tackjärnsvägen/Johhanesfredsvägen
    Kl: 18:00-18:45
    Fredag 24/2, 21/4, 25/8, 20/10
    ×
    Ängbyplan 71, vid återvinningsstationen
    Kl: 19:00-19:45
    Fredag 24/2, 21/4, 25/8, 20/10
    ×
    Ålstensskolan - Ålstensgatan/Nyängsvägen
    Kl: 20:00-20:45
    Fredag 24/2, 21/4, 25/8, 20/10
  • Västerort
  • ×
    Havsörnsvägen/Ejdervägen
    Kl: 18:00-18:45
    Måndag 6/2, 3/4, 7/8, 2/10
    ×
    Högdalens centrum, Ragnstaplan
    Kl: 19:00-19:45
    Måndag 6/2, 3/4, 7/8, 2/10
    ×
    Hagsätra TOrg 2, vid P-plats
    Kl: 20:00-20:45
    Måndag 6/2, 3/4, 7/8, 2/10
    ×
    Gråhundsvägen / P-plats vid Hemköp
    Kl: 18:00-18:45
    Tisdag 7/2, 4/4, 8/8, 3/10
    ×
    Byälvsvägen/Ljusnevägen
    Kl: 19:00-19:45
    Tisdag 7/2, 4/4, 8/8, 3/10
    ×
    Halmstadsvägen/Höganäsvägen
    Kl: 20:00-20:45
    Tisdag 7/2, 4/4, 8/8, 3/10
    ×
    Söndagsvägen/Skönstaholmsvägen
    Kl: 18:00-18:45
    Onsdag 8/2, 5/4, 9/8, 4/10
    ×
    Tallkrogsvägen/Victor Balcks väg
    Kl: 19:00-19:45
    Onsdag 8/2, 5/4, 9/8, 4/10
    ×
    Söderarmsvägen 45
    Kl: 20:00-20:45
    Onsdag 8/2, 5/4, 9/8, 4/10
    ×
    Åstorpsringen/Kyrkogårdsvägen
    Kl: 18:00-18:45
    Torsdag 9/2 ,6/4, 10/8, 5/10
    ×
    Gubbängstorget vid Konsum
    Kl: 19:00-19:45
    Torsdag 9/2 ,6/4, 10/8, 5/10
    ×
    Sköndals Centrum, Sköndalsvägen
    Kl: 20:00-20:45
    Torsdag 9/2 ,6/4, 10/8, 5/10
    ×
    Rågsveds skolgränd vid återvinningsstationen
    Kl: 18:00-18:45
    Fredag 10/2, 7/4, 11/8, 6/10
    ×
    Skärlingebacken vid Bandhagsplan
    Kl: 19:00-19:45
    Fredag 10/2, 7/4, 11/8, 6/10
    ×
    Vid T-banestationen, Öknebovägens vändplan
    Kl: 20:00-20:45
    Fredag 10/2, 7/4, 11/8, 6/10
    ×
    Storforsplan vid återvinningsstationen
    Kl: 18:00-18:45
    Måndag 13/2, 10/4, 14/8, 9/10
    ×
    Pepparvägen/Fagersjövägen
    Kl: 19:00-19:45
    Måndag 13/2, 10/4, 14/8, 9/10
    ×
    Pilottorget
    Kl: 20:00-20:45
    Måndag 13/2, 10/4, 14/8, 9/10
    ×
    Hjälmarsvägen 26, vid Årsta Torg
    Kl: 18:00-18:45
    Tisdag 14/2, 11/4, 15/8, 10/10
    ×
    Gullmarsplan
    Kl: 19:00-19:45
    Tisdag 14/2, 11/4, 15/8, 10/10
    ×
    Finn Malmgrens Plan vid T-banestationen
    Kl: 20:00-20:45
    Tisdag 14/2, 11/4, 15/8, 10/10
  • Östra söderort
  • ×
    Nordenflychtvägen/Hornsbergs Strand
    Kl: 17:00-17:45
    Måndag 6/3, 1/5, 4/9, 30/10
    ×
    Lidnersgatan 1
    Kl: 18:00-18:45
    Måndag 6/3, 1/5, 4/9, 30/10
    ×
    Rålambsvägen/Konradsbergsgatan
    Kl: 19:00-19:45
    Måndag 6/3, 1/5, 4/9, 30/10
    ×
    Gammelgårdsvägen/ Essinge Kyrkväg
    Kl: 20:00-20:45
    Måndag 6/3, 1/5, 4/9, 30/10
    ×
    Essinge Brogata 37 - vid återvinningsstationen
    Kl: 18:00-18:45
    Tisdag 7/3, 2/5, 5/9, 31/10
    ×
    Hjalmar Söderbergs väg/Geijersvägen
    Kl: 19:00-19:45
    Tisdag 7/3, 2/5, 5/9, 31/10
    ×
    Kronobergsgatan / Sankt Göransgatan
    Kl: 20:00-20:45
    Tisdag 7/3, 2/5, 5/9, 31/10
    ×
    Norra Agnegatan/Fleminggatan
    Kl: 18:00-18:45
    Onsdag 8/3, 3/5, 6/9, 1/11
    ×
    Igeldammsgatan 1 - vid återvinningsstation
    Kl: 19:00-19:45
    Onsdag 8/3, 3/5, 6/9, 1/11
    ×
    Pontonjärgatan/Chapmansgatan
    Kl: 20:00-20:45
    Onsdag 8/3, 3/5, 6/9, 1/11
    ×
    Polhemsgatan 60 - vid återvinningsstationen
    Kl: 18:00-18:45
    Torsdag 9/3, 4/5, 7/9, 2/11

    ×
    Bergsgatan/Pipersgatan
    Kl: 19:00-19:45
    Torsdag 9/3, 4/5, 7/9, 2/11
    ×
    Fridhemsgatan 11/Mitisgatan
    Kl: 20:00-19:45
    Torsdag 9/3, 4/5, 7/9, 2/11
    ×
    Fridhemsgatan 11/Mitisgatan
    Kl: 12:00-13:00
    Lördag 6/5, 20/5, 2/9, 16/9
    ×
    Rålambsvägen 20 / Konradsbergsgatan
    Kl: 13:30-14:30
    Lördag 6/5, 20/5, 2/9, 16/9
    ×
    Polhemsgatan 60 - vid återvinningsstation
    Kl: 15:00-16:00
    Lördag 6/5, 20/5, 2/9, 16/9
  • Kungsholmen
  • ×
    Sankt Eriksplan 1-13
    Kl: 18:00-18:45
    ×
    Drottninggatan vid Observatorielunden
    Kl: 19:00-19:45
    ×
    Dannemoragatan/Västeråsgatan
    Kl: 20:00-20:45
    ×
    Döbelnsgatan/Frejgatan
    Kl: 18:00-18:45
    ×
    Luntmakargatan 18
    Kl: 19:00-19:45
    ×
    Gyldéngatan - Odenplan
    Kl: 20:00-20:45
    ×
    Frejgatan/Karlbergsvägen
    Kl: 18:00-18:45
    ×
    Olivecronas väg/Valentin Sabbats gata
    Kl: 19:00-19:45
    ×
    Tegnérgatan 19
    Kl: 20:00-20:45
    ×
    Rödabergsbrinken/Vanadisplan
    Kl: 18:00-18:45
    ×
    Rehnsgatan 26/Sveavägen
    Kl: 19:00-19:45
    ×
    Vikingagatan/Kadettgatan
    Kl: 20:00-20:45
    ×
    Drottninggatan vid Observatorielunden
    Kl: 12:00-13:00
    ×
    Rödabergsbrinken vid Vanadisplan
    Kl: 13:30-14:30
    ×
    St Eriksplan 1-13
    Kl: 15:00-16:00
  • Norrmalm
Senast uppdaterad:

Få en sms-påminnelse

Senast uppdaterad:

Detta kan du lämna

Senast uppdaterad:

Detta kan du INTE lämna

Senast uppdaterad: