Dela tjänsten Närsorterat med en granne
Om du är ett litet hushåll och har väldigt lite avfall kan du dela tjänsten Närsorterat med en granne. Du kan anmäla intresse en månad efter att du har fått dina nya kärl.
Du testar först en månad utan att dela så att du kan se hur mycket avfall som ryms i kärlen. Tänk på att om du är duktig på att sortera så blir det mer i förpackningskärlen. Du kan inte dela bara ett kärl.
Delar du kärl med en granne sedan tidigare?
Delar du idag ett kärl med en granne så kommer den tjänsten att upphöra när du får dina nya kärl. En månad efter att du fått dina nya kärl kan du ansöka om delad tjänst. Då gör du det för alla kärl.
Villkor för delad tjänst för Närsorterat
- Ägaren av den fastighet där kärlen är placerade vid hämtdagen (värdfastigheten) är ansvarig för att villkoren för kärlplacering uppfylls.
- Tillståndet för delad tjänst kan tas tillbaka om kärlen inte sköts eller andra missförhållanden uppkommer.
- Önskar den ena parten att sluta dela tjänst anmäler denna detta skriftligt senast en månad före önskad tidpunkt.
- Parterna är skyldiga att anmäla eventuella förändringar av de förhållanden som motiverar ansökan och som legat till grund för ett medgivande av delad tjänst.
- Om det blir en ny ägare för någon av fastigheterna upphör tjänsten och en ny ansökan krävs om ni önskar fortsätta.
- Om fastighet II (inte värdfastigheten) har Närsorterat innan den gemensamma sophämtningen startas kommer dessa kärl att hämtas av oss.




