Till sidans huvudinnehåll

Ny vattenledning Kärsön-Trekanten

Genom att bygga en ny vattenledning säkerställer vi att du får dricksvatten även i framtiden.

Start:
2028
Förväntat klart:
2038
Plats:
Kärsön, Nockebysundet, Mälaren, Vinterviken, Aspudden, Nybohov
Område:
Övriga kommuner, Hägersten-Älvsjö, Bromma

Vad?

Vi planerar att bygga vattenledning mellan Kärsön och Liljeholmen.

Varför?

Vi bygger ut för att kunna öka leveransen av dricksvatten i Stockholmsregionen. Vi behöver också bygga nya vattenledningar så att befintliga ledningar kan renoveras.

Nuläge

Just nu arbetar vi med utredning av projektet. Längs sträckan har vi utfört flera tekniska undersökningar. Byggstart är planerad till tidigast 2028.

Om projektet

Vi planerar att bygga en vattenledning från Kärsön till Liljeholmen. 

För att undersöka möjligheter och begränsningar längs sträckan kommer vi att utföra flera tekniska undersökningar av marken där vi planerar ledningen.

Rör_klipp1.webp

Tidplan

För att undersöka möjligheter och begränsningar längs sträckan kommer vi bland annat att utföra flera tekniska markundersökningar.

  • Våren 2023: Undersökning av sjöbotten i mellan Nockeby fram till Örnsberg. Inmätningar av utvald befintlig infrastruktur längs sträckan.
  • Hösten 2023: Markundersökningar i området kring Örnsberg och Aspudden.

Vi arbetar med att bygga en ny vattenledningen från Kärsön till Liljeholmen.

Vi säkrar Stockholms vattenförsörjning

Vi säkrar dricksvatten för framtiden genom att bygga ut, uppgradera och renovera våra vattenverk, våra vattentorn och ledningsnät.

Kontakt

Stockholm Vatten och Avfall

Pablo Martínez

Projektledare, Utredning och utveckling

Telefon: 0852213483

E-post: pablo.martinez@svoa.se

Stockholm Vatten och Avfall

Anette Håkans

Press och information

Telefon: 0739142136

E-post: anette.hakans@svoa.se