Vi besiktar alla byggnader inom en radie av 150 meter från tunnelbygget, Henriksdalsberget och Sicklaanläggningen, eller om huset ligger i ett särskilt sättningskänsligt område. I god tid innan vi börjar våra arbeten får du som är berörd information om besiktning i din brevlåda.
Alla byggnader har i regel ett naturligt slitage. Det är därför viktigt att dokumentera och fastställa detta innan sprängningarna kommer igång. Man besiktar så nära inpå byggstart som möjligt, cirka en månad innan bygget kan börja påverka byggnaderna.
Besiktningarna utförs av opartiska besiktningsföretag med stor erfarenhet. Besiktningspersonen har alltid med sig en synlig legitimation för att du som fastighetsägare ska vara trygg.
När besiktningsföretaget besiktar en byggnad noterar de skador som sprickor, spräckta glasfönster, krackelerade kakelplattor, löst nedfallet material och mycket annat. De utför också provtryckningar och okulärbesiktningar på rökkanaler och eldstäder där det finns.
När sprängningarna inte längre kan påverka fastigheten utförs efterbesiktningar. Besiktningspersonen noterar eventuella förändringar och gör en bedömning om det orsakats av tunnelbygget eller om det uppkommit på grund av naturligt slitage.
När vi spränger anpassar vi våra salvor efter omgivningen. Vibrationsmätare finns uppsatta på flera ställen runt sprängplatsen. Varje byggnad i närheten av där vi spränger har ett riktvärde för vibrationer som inte får överstigas, och varje sprängsalva mäts noga för att se att inga värden överskrids. I sättningskänsliga områden mäter vi hela tiden grundvattennivån för att se att inga skadliga grundvattensänkningar sker när tunnlarna byggs, och sättningsmätningar på byggnader i området görs flera gånger per år.
Det är ovanligt att skador inträffar på grund av sprängningar. Om det ändå skulle uppstå en skada som du misstänker beror på våra arbeten kan du anmäla det till oss, så görs en skadeutredning av ett oberoende besiktningsföretag för att se om det finns något samband.
När vi spränger i ditt område kan du känna vibrationer i ditt hus. Se över ditt hem så att ömtåliga saker inte står långt ut på hyllor och att du har säkra krokar till tavlor och annat. Du ansvarar själv för att ha satt upp och placerat ömtåliga föremål på ett ändamålsenligt sätt.
Du kan anmäla skador till Stockholm Vatten och Avfall. När vi mottagit din anmälan skickar vi den vidare till ett oberoende besiktningsföretag som gör en bedömning av orsakssambandet mellan våra arbeten och den anmälda skadan. Därefter fattas ett beslut av en skadeståndsgrupp på Stockholm Vatten och Avfall. Beslut och underlag skickas sedan till dig.
Skicka ett mejl till framtidensavloppsrening@svoa.se
I mejlet ska du ha med uppgifter om