I korsningen Hägerstensvägen-Södertäljevägen anlägger vi nu en byggetablering för att bygga en arbetstunnel ner till den nya avloppstunneln som ska gå mellan Bromma och Sicklaanläggningen vid Hammarbybacken. I september börjar vi borra och spränga vid tunnelmynningen.
Från arbetstunneln i Liljeholmen drivs avloppstunneln sedan framåt åt två håll. Västerut mot Aspudden och österut mot Årstadal och Årstaskogen. Sprängningsarbetena kommer att pågå i cirka tre år.
Säkerhet för cyklar och bilar
För att få plats med byggetableringen behöver gång- och cykelbanan längs med Södertäljevägen ledas om under byggtiden. Lastbilar med sprängmassor behöver köra in och ut från etableringen och korsar då cykelbanan. När en lastbil passerar stängs grindar som stoppar gång- och cykeltrafiken en kort stund. Det är för att inga olyckor ska kunna ske.
Under de första veckorna, när sprängningarna sker ovan jord behöver vi stänga av trafiken på Södertäljevägen under några minuter när vi spränger, 1-2 gånger per dag (endast vardagar mellan kl 9 och 15). När vi kommit en bit in i tunneln behövs det inte längre.
Avloppstunneln drivs fram åt två håll från arbetstunneln i Liljeholmen.
Läs mer om pågående arbeten med avloppstunneln i Liljeholmen
Att arbetet kommer igång i Liljeholmen innebär att vi bygger avloppstunneln på fem av de sex planerade platserna. Våra övriga byggetableringar är i Åkeshov, Smedslätten, Eolshäll och Sickla. Senare i år inleds arbetet även norr om Gullmarsplan.